IMEI Sorgulama

Gelişen teknoloji sayesinde hayatımız çok değişik alternatif ürünlerin merkezi oldu çıktı ki akıllı cep telefonları bunların içinde en çok rağbet görenleridir. Nerdeyse herkesin elinde bir cep telefonu var, teknolojiye meraklı olanlar ise işi bir adım daha ileriye götürerek bilgisayarlarını da ceplerinde taşımaya ve onu canlarının her istediği yerde kullanmaya başladılar. GSM şirketleri bu işi desteklemek için var güçleri ile uygun konuşma ve mesaj atma kampanyaları düzenliyor ve satışları kolaylaştırıyorlar. Bilinmesi gereken önemli bir nokta ise her cep telefonunun kendine has bir IMEI numarasının olduğudur. Yani telefonun kimlik bilgileri veya ruhsatı IMEI numarasıdır denilebilir. Bu tüm telefonlar için geçerlidir ve bunu öğrenmek, yani sizin telefonunuzun IMEI numarası nedir diye sorgulamak için de çok basit bir yöntem vardır. Telefonunuzun tuş bölümünü açarak yıldız, kare 06 kare tuşlarını girdiğiniz zaman karşınıza çıkacak olan numaralar sizin telefonunuzun IMEI numarası olacaktır. ( bu rakamlar 15 haneli olacaktır) Yapılan işlem de IMEI Sorgulama işlemidir. Telefonunuzu değiştirmek istediğinizde, yeni alabilir veya 2.el bir telefonu tercih edebilirsiniz tabii, telefon kutusunun üzerinde bulunan seri numaranın bu IMEI numarası ile aynı olması lazımdır. Yoksa telefon ya kaçaktır veya çalıntı bir maldır.

IMEI Kolaylığı

Her zaman söylemeye çalıştığımız gibi teknolojinin nimetleri her zaman imdadımıza koşuyor ve bizim çalıntı veya başka bir ülkeden kaçak olarak yurda girmiş olan bir cep telefonu alıp almadığımızı anında gösterebiliyor. IMEI Sorgulama bu kadar kolayca yapılabiliyor ve satın almadan önce telefonunuzun geçmişi hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Telekomünikasyon dediğimiz iletişim ve haber alma kuruluşunun bildirdiği verilere göre ülkemizde 12 milyondan fazla kayıt dışı telefon var. Bildirildiğine göre hali hazırda kullanılmakta olan her 3 telefondan bir tanesi kayıt altında değil ve bunu da sıkı denetimler ve uygulamalarla kayıt altına alma girişimleri başlamış bulunuyor. Bu çalışmalar gereğince kayırt dışı ile kullanılan cep telefonu sahiplerine önce mesaj yolu ile durum bildirilecek ve bunu sonlandırmaları istenecek, eğer bu mesajı göz ardı eder ve telekomünikasyon kuruluşuna yanıt vermezseniz bir süre sonra telefonunuz kullanıma kapatılacaktır. Ama hemen duyarlı davranarak müracaat ederseniz sadece 5 Türk lirası karşılığında telefonunuzu kayıt altına aldırabilirsiniz. Bunun için verilen süre 13 Aralık 2015 tarihinde sona ermektedir.

IMEI Numarası

Mobil cihazların kodu demek olan numaraları nasıl sorgulamanız gerektiğini artık öğrendiniz. Çok kolay ve pratik bir kaç tıklama sonucu hızlı bir şekilde tamamen yasal bir telefon kullanıp kullanmadığınızı öğrenebiliyorsunuz. IMEI sorgulama ile hali hazırda kullanmakta olduğunuz cep telefonunuzun kayıp, çalıntı veya aysal yollarla satılıp satılmadığını anlamak çok kolay. Eğer bu tarz bir endişeniz varsa hiç zaman yitirmeden -yıldız kare 06 kare – seçeneklerini tuşlayın ve içiniz rahatlasın. Eğer korktuğunuz gibi bir durum söz konusu ise de hemen telekomünikasyon kurumuna müracaat edin, 5 lira verin ve telefonunuzu kayır altına aldırarak gönül rahatlığı ile kullanmaya başlayın. Eğer telefonunuz çalınmışsa durumu hemen Cumhuriyet Savcılığına bildirmeli ve IMEI numarasını da vererek tüm GSM operatörlerinin bu numaradan haberdar olması sağlanmalıdır, Bu durumda telefonunuzu kim kullanıyorsa kısa sürede anlaşılır, yakalanır ve telefonunuza kavuşabilirsiniz. Bilmeden çalıntı bir telefon almamak için de telefonu satın aldığınız kişinin kimlik bilgilerini de içeren bir satış sözleşmesi imzalatmalısınız. Bunu yaparsanız ileride suçlu duruma düşmekten kurtulabilir ve kendinizi savunacak sağlam bilgiler elinizin altında olur.

IMEI Sorgulama İçin Tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir